2017 Audi RS3 Sportback Cenevre Yolcusu

Alman devi Audi‘nin performans modellerinden olan RS3 Sportback‘in kuvveti de sedan kardeşi gibi 400 beygir.

Audi, geçen senenin Eylül ayında düzenlenen Paris Otomobil Fuarı’nda, ürettiği 400 beygir güç ile dünyanın en kuvvetli beş silindirli motoru olan 2.5 TFSI’dan beslenen RS3 Sedan modelini otomobil severlerin beğenisine sunmuştu. RS3 Sportback modelini tanıtarak da RS3 yelpazesindeki güç dengelerini tekrardan sağladı. Eski modele göre 33 beygir (25 kW) ve 15 Nm daha çok yapan 2.5 litrelik motor, selefine oranla 26 kg daha hafif, bütün şunlar göz önüne alındığında ise meydana çok güzel bir performans ürünü çıktığını söyleyebiliriz.

Makyajlı RS3 Sportback, 400 beygir (298 kW) ve 480 Nm yapan motoru yardımıyla 100 km sürate yalnızca 4.1 saniyede ulaşmakta. Elektronik kısıtlama nedeniyle maksimum sürat 250 km olsa da Alman üretici, daha çoğunu isteyen müşterileri amacıyla bu sürati 280 km sürate kadar esneten bir opsiyon sunmakta.

Audi‘nin bütün RS logosu taşıyan modellerinde bulunduğu gibi RS3 Sportback de Quattro isimli dört tekerlekten çekiş sistemine sahip. TFSI motorun ürettiği güç, elektro-hidrolik çok diskli kavramaya sahip 7 ileri, çift kavramalı otomatik şanzıman aracılığı ile her iki aksa aniden iletilmekte.

RS3‘ün yerden yüksekliği ise standart A3 modeline göre 25 mm daha az. Ön iz genişliği normal modelden 20 mm daha çok olan RS3 Sportback‘te 310 mm çaplı fren diskleri vazife yapmakta. Audi, performans merkezli kompakt hatch’i durdurma işini daha iyi yapabilecek olan karbon-seramik ön fren diskleri de isteyenlere ekstra ücret karşılığında sunacak.

Tasarım bölümünde RS3 Sedan ile kasa tarzı haricinde bir değişiklik yok. Sportback, 235/35 R19 ölçüdeki lastiklere ve 19″ genelinde jantlara sahip. Audi, spor merkezli hot hatch’te opsiyon olarak matrix LED ön farlar ve Virtual Cockpit adı verdiği dijital gösterge paneli gibi ekipmanlar sunuyor.

RS3 Sportback, Mart ayında düzenlenecek olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda kaslarını sergilemesinin derhal sonrasında Nisan ayında Avrupa’da satışa sunulacak. Almanya fiyatı 54,600 € (günümüz kuruyla aşağı yukarı 214,375 TL) olarak belirtiler kompakt hatch’in teslim tarihi ise Ağustos olarak gösterilmekte. Sedan versiyonunun Almanya fiyatı ise 55,900 € (aşağı yukarı 219,479 TL).

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*