2017 Jeep Renegade 1.6

Jeep firması, en ufak modelinin en ufak dizel motoruna beklenilen otomatik şanzıman takviyesini sonucunda getirdi.

FCA grubunun üyelerinden olan Jeep, 2016 senesinde globalde bir milyonun üstüne çıkan satış sayılarını kutlarken birtakım pazarlarda müşterilerinden çok talep almakta olan motor ve donanım alternatifleri de yavaş yavaş pazara sürmekte. Bunların başında ise Türkiye’nin en çok tercih edilen ikililerinden olan 1.6 litre hacimli turbo dizel motor ve otomatik şanzıman ikilisi gelmekte.

Aslında Renegade‘in dizel motor ve tam otomatik şanzıman ikilisi 2 litre hacimli motor ve 9 ileri vitesli şanzımanla daha ilk vakitlerde gerçekleşmişti ancak son ÖTV zamlarının sonrasında 210.000 TL üstüne çıkan fiyatlar nedeniyle aracı tercih edenlerin adedi o kadar da yüksek rakamlara ulaşamadı. 1.4 litre hacimli motor ve otomatik şanzıman ikilisi de başarılı bir alternatif olsa da bu ikilideki motorun benzinli olması fazlası vakit aracın satış yolunda bir engel durumunu aldı…

Bütün şunlar karşısında pazarın isteklerinin farkında olan başarılı firma Jeep evvelce 1.4 litre hacimli benzinli motorun 140 beygir güç üretebilen alternatiflerine önden çekiş sistemiyle beraber yarı otomatik şanzımanını uyguladı ve şimdi sıra daha da ilgi çeken bir alternatif olan 1.6 dizel otomatik opsiyonuna geldi.

Önden çekiş sistemiyle sunulacak olan bu yeni Renegade‘in 1.6 litre hacimli turbo dizel motorunun 120 beygir güç ve 320 Nm torkluk performansı aynı şekilde devam etmekte. 6 ileri vitesli, çift kavramalı, yarı otomatik şanzıman, Jeep ile beraber Fiat ve Alfa Romeo gibi markaların değişik modellerinde de vazife yapmakta.

100 km hıza 11 saniyede ulaşabilen bu Renegade versiyonunun maksimum hızı ise 181 km’e yükseltilmiş durumda. Bütün şunların yanı sıra araca dair asıl ilerleme yakıt kullanımında yaşanmış durumda. Fabrika bilgilerine göre kent içi kullanımda tüketim 5.2 litre/100 km’ye düşerken genel ortalama 4.5 litre/100 km olmuş. Yani, vasıta özelliklerine göre aslında sahibinin cebini de düşünmekte…

1.6 dizel Renegade‘in otomatik şanzımana kavuşması düşünülenin aksine fiyatları çok şişirmemiş. Longitude donanım paketiyle 123.850 TL’den başlayan fiyatlar aynı aracın manuel şanzımanlı sürümünden 2.850 TL daha pahalı. Hatta bu değer, aynı aracın benzinli otomatik versiyonunun fiyatıyla aynı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*