2017 Mercedes-AMG GLC43

Alman devi Mercedes performans ve konfor konularında hiçbir ödün vermemeye yeni AMG modeli GLC43 ile devam etmekte.

Mercedes-AMG‘nin bütün yeni modelleri gibi sportifliği yalnızca görsellikte bırakmayan 2017 model GLC43, performans, yol tutuşu ve fren gibi konularda da büyük güncellemeler geçiriş halde. Bu tedavi çalışmalarının neticesi ise günlük kullanım artılarından çok ödün vermeden dönemeçli yollarda sportif kullanım sunmak olmuş.

Artılar

+ Rahat ve kuvvetli bir motor : Çift turbolu V6 motorun homurtulu kuvveti neticesi kaputun altında 367 beygir ve 520 Nm’den daha çok güç varmış gibi hissetmektesiniz. GLC‘nin boyutuna ve ağırlığına ideal olan motor, gaza yüklendiğiniz anda aracın yerinden fırlamasını sağlıyor. Devir kesici kırmızı çizgiden biraz daha evvelce döneme girdiği amacıyla de 9 ileri otomatik şanzımanı manuel modda kullandığınız vakit vites yükseltme kulakçığına biraz erken basmanız gerekmekte.

+ Virajlı yollarda kim büyük işaret ediyor : Virajlı yollardaki performansına bakıldığında GLC43 gerektiğince iyi mücadele etmekte. Güncellenmiş modeli standart GLC‘den ayıran özellikleri yalnızca havalı süspansiyon ve ayarları değiştirilmiş yönlendirme sistemiyle kısıtlandırmak istemeyen AMG aks basşları ve başka mühim süspansiyon elemanlarını da elden geçirmiş halde. Aracın istenilen anda tam da istenilen yere gitmesindeki bir başka mühim faktör de şüphesiz GLC43’ün standart ölçülerden daha büyük (önde 245/45 R20, arkada 285/40 R20) lastiklere sahip olması.

+ Göreve her daim hazır : GLC43‘ün sahip bulunduğu sportif tasarım, havalı süspansiyon amacıyla azaltılmış sürüş yüksekliği ile başlamakta ve büyük hava girişlerine, yeni bir ızgara tasarımına sahip elden geçirilmiş ön yüze ve AMG‘ye özel 20 inç çaplı jantlara kadar uzanmakta. GLC300‘e göre daha dışa çıkık ve daha geniş olan lastikler ve plastik tampon ekleri yardımıyla vasıta arkadan da gerektiğince dayanıklı duruyor.

+ Muhteşem iç mekan : GLC‘nin iç mekanı genel anlamda C-Sınıfı yelpazesinden taşınmış halde ve bu iyi bir şey. Mercedes, sunmuş bulunduğu binlerce elektronik ayar ve fonksiyona karşın ikincil denetim düğmelerinin miktarını gerektiğince kısıtlı tutmuş ve bu ayarları bilgi eğlence sistemine gömerek iyi bir iş başarmış halde. Kabinde görülen altı düz direksiyon simidi, kırmızı dikişler ve damalı bayrak arka plana sahip gösterge paneli gibi detaylar ise sportifliği ve şıklığı bir üst düzeye taşımış.

Eksiler

– Motor bir hayli sesli : Çift turbolu V6 yük altında iken zorlandığında egzozlardan hoş ve öfkeli bir hırıltı sesi çıkarıyor olsa da kent içersinde boğuk bir şekilde vızıldamakta. GLC43, her şeyi “Comfort” moduna alsanız bile sessiz olmayı bir türlü başaramamakta. Şehir içi sürüşlerde daha sakin bir ses duymak güzel olabilirdi ancak egzozun sıksık kükremesi birtakım hallerde gerçekte çok yorucu bir hâl alabiliyor.

– Sürüş gerçekte o kadar da konforlu sayılmaz : Gücün GLC43‘ü başkalarından ayıran bir özellik bulunduğu inkâr edilemez, evet… ancak, en konfor merkezli süspansiyon ayarında bile gerektiğince sert bir sürüşe sahip olması aracın eksi bir yönü.

Rakipler

Audi SQ5
BMW X3 xDrive35i
Porsche Macan S

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*