2017 Opel Insignia Cenevre’de

2017 Insignia, Opel tarihinde mühim bir yere sahip olacak gibi duruyor.

Bildiğiniz üzere Opel, 2.3 milyar $ karşılığında PSA Grubu’na satılmıştı ve bunun ilk müjdesi Cenevre’ye iki yeni modeliyle gelişi oldu. Bu modeller, Meriva‘nın konumunu alan Crossland X ve ikinci kuşak Insignia (hem sedan, hem de station wagon versiyonları)

Opel‘in yeni sahibi Fransız grup, markanın gelişim sürecini etkilemeyeceğini, yalnızca ticari kısımda çalışacağının sözünü vermişti. Ancak buna karşın yeni Insignia, “GM platformunda imal edilen son Opel modeli” ünvanını taşıyabilir. Eskiye kıyasla daha büyük olan vasıta 32 mm daha büyük kalça uzaklığı, 25’er mm de diz ve omuz uzaklığı sunmakta.

Beş koltuğun tamamı dik olan sedan versiyonunda (Insignia Grand Sport) bagaj hacmi 490 litre iken station wagon türevi Insignia Sports Tourer‘da bu rakam 30 litre daha çok. Arka koltuk sırtlıkları yatırıldığı takdirde ise bu sayılar sırayla 1,450 ve 1,638 litreye çıkmakta.

Standart modellerde önden çekiş düzeni sunulurken daha pahalı versiyonlarda tork yönlendirme özelliğine sahip dört tekerlekten çekiş sistemi bulunacak. Kaputların altına baktığımız zamansa bizlere yayılan üç ünitesi alternatiflerinin bir hayli çok olduğunu görmekteyiz. Giriş modelinde yer alan dört silindirli, 1.5 litrelik turbo benzinli motor 140 ve 166 beygirlik iki değişik güç alternatifi sunmakta. Daha büyük hacimli olan 2.0 litrelik turbo motor ise 260 beygir güç üretecek ve 8 ileri otomatik şanzıman ile sunulacak. Eğer daha tutumlu bir alternatif arıyorsanız Opel‘in sunmuş olduğu 1.6 ve 2.0 litrelik CDTi motor tam size göre diyebiliriz ve bu ünitelerin güç değerleri sırayla 110 ve 170 beygir.

Yeni Insignia, General Motors yelpazesi altındaki başka vasıtalara asli oluşturacak. Aynı vasıta Avustralya’da Holden Commodore adıyla satışa sunulacak. Amerika’da Buick Regal olarak 2018 model senesinde pazara giriş yapacak olan İngiltere’de ise Vauxhall ismini taşıyacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*