2017 Seat Ibiza Tanıtıldı

Seat firmasının sevilen modeli Ibiza‘nın 2017 modeli eski kuşağa kıyasla daha kısa ancak uzatılan aks uzaklığı yardımıyla arka bölgede sunmuş olduğu alan artırılmış durumda.

Mercedes‘e göre “kırışık çizgilerin sonu geldi” ancak SEAT‘ın dizayn ekibi onlarla aynı fikirde değil gibi ve bu amaçla Ibiza, beşinci nesilunda makyajlı Leon‘a benzer şekilde daha keskin bir gövdeye kavuşmuş durumda. Otomotiv endüstrisinde “nesil yenilendikçe vasıta daha uzun olur” trendinin aksine yeni Ibiza, selefine oranla 2 mm daha kısa.

Genel uzunluk azalmış olsa da aks uzaklığı 95 mm uzatılarak 2,564 mm’ye taşınmış durumda. Aklınızdaki soru: “Bu nasıl oldu?” ise bunun yanıtı Volkswagen Grubu‘nun elastik MQB A0 platformu, yani iyi paketleme yardımıyla “küçülüp de büyüme”… Aynı trend, yıl ortamında tanıtılması plan edilen Polo‘da da kendisini gösterecektir.

Artan bir başka ölçü ise genişlik. 87 mm çoğalan genişlik ile kabin ortamında hem sürücüye, hem de yolculara daha geniş bir alan sunulacak. Hem de ön ve arka iz genişlikleri de sırayla 60 mm ve 48 mm artırılmış durumda.

B segmenti vasıtalarda baş uzaklığınden şikayet eden şahıslar içinse baş uzaklığınin ön bölgede 24 mm, arka doğrultuda 17 mm arttığını duymak sevindirici olacaktır. Hem de koltuklar eskiye oranla 42 mm daha geniş durumda. Eskiden 292 litre olan bagaj hacmi bundan sonra 355 litre, ki bu da insanın yüzünü güldürmekte. Bütün bu genişlemelere ev sahipliği yapan Ibiza, uzun yolculuklarda bundan sonra daha iyi bir yol arkadaşı.

Güç ünitelerine baktığımızda 95 ve 115 beygirlik seçeneklere sahip 1.0 litrelik turbo benzinli motoru görmekteyiz. Daha çok güç isteyen müşteriler ise yıl sonuna kadar bekleyerek, ilk olarak makyajlı Golf‘te gördüğümüz 1.5 litrelik TSI Evo üniteyi tercih edebilirler, ki bu da 150 beygir güç demek.

Eğer “Ben yakıt kullanımına ehemmiyet veriyorum.” diyorsanız sizi daha çok 80, 95 ve 110 beygir güçler sunulacak 1.6 TDI motor ilgilendirmekte. SEAT, bu cephede sıkıştırılmış natural gaz uyumlu (CNG) 90 beygirlik 1.0 TSI motor opsiyonuna de sahip durumda. 2017 Ibiza, motor opsiyonuna bağlı olarak 5 ya da 6 ileri manuel ve 7 ileri DSG ile eşlenebilecek.

Sadece 5 kapılı hatch olarak satılacak yeni Ibiza‘nın dört donanım paketi bulunmakta: Reference, Style, FR ve XCelence. FR, oran olarak agresif dış dizaynı ve daha spor süspansiyonu ile öne çıkarken XCelence, daha yumUşak bir süspansiyon ayarı ve lüks sunuyor olacak.

İyi haberler bunlarla kısıtlı değil çünkü SEAT yeni Ibiza‘nın FR ve XCelence paketlerinde tamamiyle LED ön farlar, indikatörler, sis farları, gösterge paneli ve kırmızı ya da beyaz LED ambiyans ışıklarını standart olarak sunacak.

Boyutu 8 inç olan bilgi eğlence sistemi Android Auto, Apple CarPlay ve Mirror Link gibi bir dizi bağlanılabilirlik alternatifi sunmakta. Dokunmatik ekrana yansıtılan geri görüş kamerası ise opsiyon olarak sunulacak. Yeni nesil ön ve arka park sensörleri yardımıyla yeni Ibiza ile dar park bölgelerinde daha az sorun yaşayacaksınızdır. Ekstra ücret karşılığında yeni Ibiza‘ya 300 watt gücünde, 7 hoparlörlü Beats müzik sistemini de mafsala şansınız var.

Beşinci nesil Ibiza‘da Ön Asistan, Adaptif Hız Sabitleyici ve Trafik Sıkışıklığı Asistanı gibi emniyet sistemleri de yer almakta.

SEAT, Ibiza‘yı pazara sürdükten sonra rotasını modelin crossover sürümüne çevireceğini açıkladı. Adı “Arona” olan yerden yüksek Ibiza, Eylül ayında düzenlenecek olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtıldıktan sonra 2017’nin sonucunda pazara sürülecek. Yukarıda bildirdiğimiz üzere yeni Ibiza yalnızca 5 kapılı hatch olarak satılacak. Yani üç kapılı SC ya da station wagon ST versiyonlarını bmafsalak boşa olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*