2017 Toyota Yaris

Japon firması Toyota da 2017 senesine damgasını vurmak isteyenler arasında yer almakta ve bu amaçla sevilen süpermini modeli Yaris‘te kullandığı 900’den çok yeni parça amacıyla aşağı yukarı 90 milyon € harcamış durumda.

Aslında haberimize 2017 model senesi amacıyla Toyota Yaris‘e hem içeride, hem de dışarıda getirilen büyük yeniliklerin kolay bir makyajdan çoğu olduğunu ifade ederek başlamamız en doğrusu olacaktur… Daha geniş ön ızgara ve oran olarak daha geniş olan arka farlar yardımıyla aracın boyutları değişmemiş olsa da daha büyük görünmekte. Hem de yan profile baktığınız vakit bundan sonra değişik bir dizayna sahip olan kapı pervazı dikkatleri derhal üstüne çekmekte.

Toyota‘nın Avrupa’daki dizayn ekibinin makyajlı Yaris amacıyla gerçekleştirdikleri değişiklıklare daha dikkatli baktığımız vakit tekrardan geliştirilmiş tamponlar, yeni jantlar ve opsiyonel olarak LED gündüz sürüş farları sahip olan daha şık ön farlar yer almakta. “Basit bir makyaj değil” sözünü kanıtlayan detaylardan bir tanesi de Yaris‘in bagaj kapağının yeni arka farlar amacıyla tekrardan geliştirilmiş olması. Araçla alakalı adından söz ettirecek olan bir başka değişiklık de Yaris‘in hâlihazırda sunmuş olduğu 8 renk opsiyonuna Tokyo Kırmızı ve Hydro Mavi tonları da eklenişi olacak gibi.

2017 Toyota Yaris‘in yeni döşemelere, dekoratif elemanlara ve renk seçeneklerine ev sahipliği yapan kabini de değişiklıklarden nasibini almış durumda. Göze çarpan en mühim değişiklık, “Mid” paketi ve üstünde standart olarak gelen, yeni, 4.2 inç boyutunda renkli ekran. Dikkat çeken başka detaylar ise pervaneye benzeyen hava kanalları, mavi gösterge aydınlatması ve yeni düğmelere kavuşan merkezi konsol.

Bu köklü değişim ortamında gözle görülmeyen farkılıkları de unutmamak lazım. Japon yapımcı 1.33 litrelik atmosferik motoru hacmi 1.5 litre olan yeni ünite ile değiştirdi ve bu sayede 111 beygir (82 kW) ve 136 Nm tork yapan yeni Yaris‘in 100 km sürate ulaşma vakitı 0.8 saniye azaltılarak 11.0 saniyeye indirildi.

2017 Yaris, daha kuvvetli motorla beraber kavuştuğu motor yatakları yardımıyla bundan sonra daha sessiz ve daha az titreşimin hissedildiği bir sürüş sunuyor olacak. Toyota mühendisleri amortisörlerin sönümleme kuvvetini ve valf dizaynını değiştirerek yol tutuş performansından feragat etmeden konforu arttırmayı hedeflemiş. Elektrik takviyeli direksiyon ise daha pürüzsüz bir reaksiyon ve daha az sürtünme sağlayacak şekilde optimize edilmiş. Egzoz sistemine eklenen yeni bir susturucu, güçlendirilmiş kutu içi hava filtresi ile ön tahrik mili oluşturulan başka değişiklıklar arasında yer alıyor. Bunların hepsini öneme aldığımız vakitsa 2017 Toyota Yaris‘in daha evvelceki nesillere kıyasla aslında değişik olacağını gönül rahatlığıyla söyleyebilmekteyiz.

Toyota, önümüzdeki ay düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda makyajlı Yaris‘in yanısıra yelpazenin tepesine yerleşecek olan ateşli türevi de tanıtacak. Japon yapımcının daha evvelce sunmuş olduğu üç kapılı spor model 210 beygirden (156 kW) çok güç üreterek segmentinin en ateşli otomobili olmayı hedeflemekte.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*