2018 Kia Soul

Güney Kore esaslı firma Kia‘nın Soul adlı enteresan modeli nihayet turbo motora kavuştu ancak hâlâ mühim bir eksiği var.

Kia Soul kullanışlılık, ideal fiyat ve tarz gibi artıları yardımıyla vasıta, oran olarak ucuz bir vasıta arayan ancak bunu yapar iken görsellikten taviz vermek isteyen şahıslar amacıyla biçilmiş kaftan.

Kia, başarılı modeli Soul‘un istikrarını sürdürmek adına araca daha kuvvetli ve daha verimli turbo motor sekmesini de eklemiş halda. Her ne kadar iyi bir ilerleme olsa da, yeni motor Amerikan müşterilerini etkilemeye yetmeyecek gibi gözüküyor ve bu hal dört tekerlekten çekiş sistemi olsaydı değişirdi ancak ne yazık ki Kia bu özelliği sunmamakta. Bu hal ise Soul modelini soğuk iklimde ya da dağlık alanlarda yaşam sürdüren insanların göz ardı ettiği bir otomobil olmaya mahkum kılacaktır Fakat Kia‘nın havalı hatchback modelini her sene daha iyi yaptığını düşünecek olursak bu hal büyük bir problem teşkil etmiyor, çünkü Kia‘nın bu eksikliğin götürdüklerini gördüğü takdirde dört çekişi eklemeyi düşünebilir.

Artılar

+ Son derece kaliteli motor. Soul kaputunun altında turboşarjlı, 1.6 litrelik, dört silindirli bir ünite yer alıyor ve 201 beygir ve 264 Nm gibi bir performansa sahip olan bu motor, konumunu aldığı atmosferik 2.0 üniteden (bu motor Plus donanım orantısında hâlâ standart olarak sunulmakta) 40 beygir daha çok güç, 61 Nm de daha çok tork sunmakta. Artan güce karşın 2.0T motor, EPA’nın yayınladığı resmi değerlere göre yakıt kullanımında selefini geçmeyi başarıyor ; 2.0 atmosferik 100 km’de 8.7 L yakarken 2.0 turbo, 8.4 L ortalama tüketime sahip. Yeni ünite Soul‘u bir hothatch yapmıyor olsa da gerektiğince kısa olan turbo gecikmesi yardımıyla gereksinim duyduğunuzda güce erişebilme ihtimaline sahipsiniz ve bu hal yokuş çıkarken ve sollama yapar iken çok iyi anlaşılmakta.

+ Premium özellikler. Soul’un 16,100 $ olan başlangıç fiyatı onu ekonomik bir vasıta yapmakta ancak en üst donanım paketi, birtakım lüks otomobilleri kıskandıracak özelliklere sahip… Test aracı olan Soul Exclaim (en üst paket) 27,620 $’lık bir etikete sahip ve bu ücretin karşılığında UVO esaslı, 7 inç ekrana yansıtılan bilgi eğlence sistemi, ön ve arka koltuk ısıtma, ısıtmalı direksiyon simidi, anahtarsız çalıştırma, yakınlık algılayıcı düğmeler, kör nokta belirleme sistemi, çapraz trafik uyarısı ve panoramik cam tavan gibi donanımlara sahip olunabiliyor. Soul, bu derece dolu bulunduğu vakit aslında lüksü ideal fiyata yaşamanızı sağlamakta.

+ Ödüllü iç mekan. 2013 senesinde tanıtılan hâlihazırdaki jenerasyona dâhil Soul, pazara giriş yaptığı senede Ward’s En İyi İç Mekan mükafatını alma başarılı olmasını göstermişti ve direksiyon başına geçildiğinde bu karara hak vermemek olası değil çünkü dizayn harika gözüküyor ve kullanımı basit olan denetim düğmeleri gerektiğince kaliteli hissettiriyor… Yukarıda bahsettiğim büyük dokunmatik ekranın grafikleri harika, menü yapısı ise gerektiğince basit. Gösterge panelleri arasında da yüksek çözünürlüğe sahip bir ekran daha var. Hem de Exclaim paketindeki elektrikli sürücü ve yolcu koltuğu hem konfor, hem de yeterli destek sunuyor. Yani, Kia Soul donanımsal olarak her anlamda tatmin edici bir güzelliğe sahip.

Eksiler

– Yakıt kullanımı çok. Soul, yeni turbo motorun gelişiyle daha verimli olsa da, 8.4 L / 100 km olan ortalama yakıt tüketim sayısal değeriyle rakiplerinin arkasında kalmaktan kurtulamamakta. Örnek vermek gerek görülürse Honda HR-V gibi ufak bir crossover 7.6 L / 100 km gibi bir ortalama tüketime sahip ve Honda Jazz aynı uzaklıkta 6.5 L yakıyor. Soul‘un en yakın rakiplerinden sayabileceğiniz ve bundan sonra yaşlanmış olan Nissan Juke‘ta bile tüketim sayısal değeri 8.1 L / 100 km. Bu konudaki en büyük problem araştırıldığı vakitsa Soul‘un aerodinamik düşmanı keskin biçimi karşımıza çıkmakta.

– Rüzgâr sesi. Ne kadar lüks donanım sunarsa sunsun, ses yalıtımının yetersiz oluşuyla Soul‘un avam havasını yine hissetmeye başladığınız vakit performansın o büyük artıları size “Acaba?” dedirtiyor. Örnek vermek gerek görülürse keskin gövdeye çarpan rüzgârın sesinin içeriye çok giriyor olması bu konudaki büyük bir eksi.

– Sarsıntılı sürüş. Soul‘un sahip bulunduğu kısa aks uzaklığı ve oran olarak sert süspansiyonu sürüş niteliğini düşürmekte. Yerden yüksek oluşu yardımıyla küçücük çukurlar ve yol bozukluklarını iyi şekilde sönümleme konusu ile ilgili başarılı olsa da Soul ne yazık ki yoldaki bütün bozuklukları hissetmenize mani olamamakta.

– Dört çeker? Evet, Soul teknik olarak bir SUV olmasa bile keskin biçimi ve yerden yüksekliği bundan dolayı bu tür algılanabilmekte. Maalesef Kia, dört tekerlekten çekiş sistemini sunmadığı amacıyla kar yağışının bol bulunduğu yerlerde yaşam sürdüren şahıslara ulaşmayı başaramayacak gibi gözüküyor. Yeni motor güzel ancak insanların asıl istediği şey dört tekerlekten çekiş sistemi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*