2018 Volvo XC60 Artık Bizlerle

Hepimizin sevdiği Volvo uzun süren bir bekletişin sonrasında ikinci nesil XC60 modelini nihayet bizlere sundu ve ilk müjde T8 Twin Engine…

İlk olarak söylememiz lazım olur ki premium crossover muhakkak beklediğimize değmiş gibi görünüyor, çünkü yeni nesil XC90’daki bütün iyi şeyleri daha ufak bir pakette toplamış halde.

İç kabine baktığımız vakit yenilenmiş XC60 modelinin tıpkı abisi XC90 gibi son derece lüks ve güzel göründüğünü rahatlıkla fark edebilmekteyiz. Dört bölgeli klima denetimi ve hem Android Auto hem de Apple CarPlay desteğine sahip. “Otomobil selefinin üzerine büyük ilerlemeler ekliyor ve gerektiğince zor olan segmentine taze bir nefes getiriyor,” desek hatalı olmaz.

Volvo XC60’a, abisi X90’dan alınan T8 Twin Engine ünitesini de eklemiş halde ve bu sayede 100 km sürate ulaşmak sadece 5.3 saniye sürmekte. Yelpazenin üzerinde yer alan turboşarjlı ve süperşarjlı 2.0 litrelik motor bir elektrikli motorla beraber çalışmakta ve toplamda 407 beygir güç üretmekte.

Audi Q5, BMW X3 ve Jaguar F-Pace gibi modellere rakip olabilmesi adına Volvo’nun yeni XC60 modeli “90” serisi gibi daha büyük modellerin sahip bulunduğu SPA platformuna oturtulmuş. 190 beygirlik D4, 235 beygirlik D5 dizel motorlar ve 245 beygirlik T5 ile beraber aynı dört silindirli Drive-E düzenlemesi doğrulusunda güç pompalanacak olan yeni model, marka doğrulusunda 320 beygir ve 400 Nm’lik T6 ünitesi ile de satılıyor olacak.

Her Volvo‘da bulunduğu gibi, XC60‘da da bir emniyet kiti yer alacak. İlk olarak “iyi bir şekilde işaretlenmiş yollarda” ve 130 km sürate kadar kullanılabilecek yarı otonom sürüş sistemine sahip olacak. Araç, hızlanma, frenleme ve direksiyon konularında gerektiğince akıllı olacak. Müşteriler isterse, potansiyel bir kaza halinde otomatik olarak fren yapabilen ve direksiyonu denetim edebilen ekstra sürücü yardımı yayınlayan bir paketi de sipariş edebilecekler.

Volvo, Nisan ayı ortalarında İsveç’teki Torslanda fabrikasında yeni XC60’ın üretimine başlayacak ve bu amaçla teslimatların da bu yaz başlaması beklenebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*