Audi üretiminde yapay zeka dönemi başlıyor

Audi, seri üretimde ‘Makine Öğrenmesi’ (ML) programsını kullanan dünyadaki sayılı otomobil markalarından biri oldu. Almanya’nın Ingolstadt kentinde tespit edilen üretim merkezindeki pres atölyelerinde kullanılmaya başlayan yazılım, kameraların sac metal parçalardaki en ince çatlak ve defoları bile birkaç saniyede bulmasını ve işaretlemesini sağlıyor. Audi, bu pilot program ile suni zekâyı (AI) üretimin her bölümünde kullanmayı hedefliyor.

Otomobillerin tasarımlarının daha sofistike duruma gelmesi ve markanın nitelik standartlarını her geride bıraktığımız gün artırması nedeniyle, Audi, otomobillerinde kullandığı sac metal parçaları pres atölyesinde ciddi testlere tabi tutuyor. Çalışanların görsel denetiminin yanında, parçalar preslerde belirleme edilen onlarca ufak kamera doğrulusunda da inceleniyor. Kameralar, bu araştırmaları “görsel tanıma” programları ile gerçekleştiriyor. Bu proses kısa bir vakit sonra, Makine Öğrenmesi (Machine Learning, ML) programları doğrulusunda gerçekleştirilecek.
Yeni uygulama, görsel verilerin de aralarında olduğu yapılandırılmamış ve yüksek ebatlı veriyle çalışabilen özel bir Makine Öğrenmesi (ML) ve derin öğrenme (deep learning) prensibine dayanıyor. Audi uzmanları, düzenin sac parçalarda hangi Hatayı ve defoyu, bulacağını “öğrenmesi” için, sisteme milyonlarca görsel veri yükledi.

MİLYONLARCA GÖRÜNTÜ İLE “ÖĞRENDİ”

Bu proseste en büyük engel, yeteri kadar geniş bir veri havuzu oluşturulması ve numune görsellerin, etiketlenmesi oldu. Audi Ekibi, Ingolstadt’taki pres atölyesinden elde edilen birkaç terabaytlık numune görsellerdeki sorunları, piksel hassasiyeti ile sisteme “öğretmeyi” başardı. Artık, program numunelerden bağımsız olarak sorunları öğreniyor ve daha evvelce bilinmeyen yeni sorunları bile belirleme edebiliyor.

Yakın gelecekte, ML kullanılarak yapılan nitelik denetim süreci, akıllı kameralar sarfedilen sahip olunan düzenin konumunu alacak. Ayrıca, ML yaklaşımı yeterli sayıda veri havuzu oluşturulduğunda, boya atölyelerinde hem de montaj sürecinde de kullanılabilecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*