BMW 8 Serisi Convertible artık resmi bir şekilde tanıtıldı

Geçtiğimiz vakitlarda resmi fotoğrafları internete sızan 8 Serisi Convertible, Los Angles Otomobil Fuarı’nda gerçekleşecek dünya lansmanı evvel resmi olarak tanıtıldı.

BMW, yeni 8 Serisi’ni aşağı yukarı 5 ay evvelce resmi olarak tanıtmıştı. Bu araç, GT kategorisine giren bir coupe idi. GT ise grand touring yani uzun yol manasına geliyor. Yani 8 Serisi, şehirler ya da ülkeler arası uzun yollar başta olmak üzere geliştirilmiş bir araç. Bu nedenden dolayı de hem yüksek bir performansa hem de iyi bir konfora aynı anda sahip.

Şimdi ise BMW, 8 Serisi’nin üstü açılabilen versiyonu olan 8 Serisi Convertible’ı resmi olarak duyurdu. 2019’un Mart ayı seviyesinde satışa sunulacağını öğrendiğimiz bu üstü açılabilir 8 Serisi, ABD fiyatlarını baz alarak kıyasladığımızda ise coupe’ye göre 10.000$ seviyesinde daha çok bir fiyata sahip oluyor. Hem de 8 Serisi bu senenin sonlarında satışa çıkacak iken, üstü açılabilir versiyon aşağı yukarı 4 ay sonra satışa çıkmış olacak.

8 Serisi Convertible’da motor alternatiflerinden birinin M850i xDrive olacağını da öğreniyoruz. Bu versiyon, 4.4 litrelik çift turbolu bir V8 motora sahip ve 530 beygir güç ile 750 Nm tork sayısal değerine sahip. Araçta 8 ileri bir otomatik şanzıman, bu yüksek kuvveti xDrive isimli 4 tekerden çekiş sistemi ile beraber iki aksa da aktaracak. 8 Serisi Convertible’ın belirti edilen 0-100 km/s süratlenme vakitı ise 3.8 saniye seviyesinde. Coupe sürümde ise bu değer 3.7 saniye seviyesindeydı. Her iki versiyon amacıyla de belirti edilen maksimum sürat sayısal değeri ise 250 km/s şeklinde, tabii ki elektronik limitörlü olarak.

8 Serisi Convertible’ın ikinci motor alternatifi ise 840d xDrive olacak. Bu sürümde da 3.0 litrelik çift turbolu ve sıralı 6 silindirli bir dizel motor vazife yapıyor. Bu motor 320 beygir güç ve 680 Nm tork sayısal değerine sahip. Yine bu sürümde da 8 ileri otomatik bir şanzıman ve 4 tekerden çekiş sistemi yer alıyor.

Tasarım manasında da 8 Serisi Convertible, genel anlamda coupe’ye çok benziyor. Yani elektrikli açılabilir kumaş tavan dışında pek bir değişiklik görülemiyor diyebiliriz. Tavan katlandığı vakit da konsol ve kapı panelleriyle aynı dikişlere sahip bir koruyucu kapağın amacıylae girdiğini görüyoruz. Bu koruyucu kapak kıvrımlı yapısı ile 8 Serisi Coupe’nin tavan şeklini de andırıyor. Tavanın açılıp kapanma vakitınin ise 15 saniye bulunduğu da açıklanıyor. Açılıp kapanma prosedürü de 48 km/s’ye kadar olan süratlerde yapılabiliyor. Tavan açıkken kabinde yelın etkisinin azalması amacıyla arka koltukların derhal ön evresinde bir yel reflektörü de yer alıyor. Hem de koltuklarda boyun ısıtması gibi lüks özellikler de bulunuyor.

Son olarak da 8 Serisi Convertible’daki donanımlara değinecek olursak, opsiyonel M Carbon beden paketi dikkatimizi çekiyor. Bu paketle beraber karbonfiberle güçlendirilmiş polimer parçalar hava girişlerindeki çubukların, ayna kapaklarının ve arka difüzörün bir kısmının yerine geliyor. Opsiyonlar arasındaki bir diğer alternatif ise 12 hoparlörlü Bowers & Wilkins Diamond Surround ses sistemi oluyor.

En lüks opsiyonlardan biri de vites topuzu, iDrive kontrolcüsü, motor çalıştırma butonu, ses düzeneğinin ses artırma/azaltma tuşu gibi parçaların cam olarak seçilebilmesi oluyor. Teknoloji manasında araçlarını varlıklaştırmak isteyen müşteriler ise Driving Assistant Professional ismindeki yardımcı paketini alabiliyorlar. Bu pakette adaptif sürat sabitleyici, şerit takip asistanı, yaya acil hal freni, gece fikiri gibi donanımlar geliyor. BMW, 8 Serisi Convertible’ı ilk kez canlı olarak Kasım ayının sonlarında düzenlenecek olan Los Angeles Otomobil Fuarı’nda dünyaya sergileyecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*