BMW M550d xDrive Tanıtıldı

Alman devinin 6 silindir, 4 turbo ve 400 beygir güce sahip modeli dünyadaki en kuvvetli altı silindirli dizel motorlu otomobil.

Dizel, dünyanın birtakım yerlerinde ölen bir tür olsa dahi Bavyera’da haller hiç de değil. Benzinli M550i xDrive’ı geride bıraktığımız senenin sonlarına doğru çıkaran BMW firması, şimdi dizel muadili olan yeni M550d xDrive‘ı bizlere sunmaya hazırlanmakta.

M550d xDrive henüz “dünyanın en kuvvetli altı silindirli dizel motoru” olarak lanse edilmekte ve ünvanını sonuna kadar hak etmekte çünkü otomobilin 3.0 litrelik devasa motoru 4,400 devirde 400 beygir kuvveti ve 2,000 devirden itibaren 760 Nm tork sunmakta. Bu devasa motor 1,000 devirdeyken bile 450 Nm’lik torkluk bir güç üretimi sağlayabilmekte. Bütün bu kuvvetin sekiz ileri otomatik şanzıman aracılığı ile dört tekerleğe aniden aktarılıyor olması da işin belki de en güzel yanı.

Performans değerlerine bakacak olursak sedan versiyonun 100 km sürate 4.4 saniyede ulaşabilirken, wagon bunun amacıyla 4.6 saniyeye gereksinim duymakta ve iki beden stilinin de maksimum sürati 250 km ile sınırlandırılmış durumda.

Temelde bütün bu çıkış rakamları önceki üç turbolu M550d xDrive üzerinden geliştirilmişti. Farka baktığımız zamansa beygir kuvvetinün 19 beygir kadar artarken torkun da 20 Nm arttığını görebilmekteyiz. Yeni kuşak 5 Serisi ile gelen kilo kaybıyla desteklenen sedanın 100 km hızlanması öncekine göre 0,3 saniye daha az sürmekte. Bu çok mühim bir rakam olmasa da yakıt kullanımını 0.4 litre azaltmakta ve sedan versiyonun kullanımını 5.9 litreye düşürmekte.

Tıpkı benzinli ikizi gibi, dizel model de standart olarak M spor süspansiyonuna sahip ve bu sayede sürüş yüksekliği 10 milimetre daha düşük. Hem de 19 inçlik alaşım jantlar, M frenler, ince aerodinamik kit ve İntegral Aktif Yönlendirme gibi özellikler de otomobil ile beraber bizlere sunulmakta.

Sedan versiyonu ilk olarak Avrupa’da bu sene Temmuz ayında satışa sunulacak ve onu sene sonuna doğru Touring takip edecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*