DS 7 Crossback SUV

Citroën‘in lüks alt markası DS‘in yeni modeli 7 Crossback önümüzdeki hafta Cenevre’de bizlere tanıtılacak.

DS 7 Crossback, sızdırılan fotoğraf ve küçük bir teaser kampanyası sonucunda bizlere tanıtıldı. DS yelpazesinin en yeni delegesi aynı vakitte “markanın en ileri teknolojiye sahip aracı” unvanına da sahip. Fransız SUV, en yeni teknolojik özelliklerle Paris’in becerikli işçiliğini birleştirerek – şimdilik açıklanmamış olsa da – fiyatının hakkını verecekmiş gibi görünmekte.

İyi şekilde geliştirilmiş ön bölgede iki adet aktif LED’li Vision ön farlar yer almakta. Arka bölgede ise üç ebatlı grafiklere sahip farlar bizi karşılamakta. Kabinin ortamında navigasyon ve multimedya arayüzüne, MirrorScreen ve DS Connect fonksiyonlarına ev sahipliği yapan 12 inç boyutunda iki ekran var.

Kaputun altına baktığımız zamansa güç ünitesi yelpazesinin de gerektiğince geniş olduğunu görebilmekteyiz. Bunların arasında adından en çok söz ettirecek olanı 300 beygir (223 kW) güç üretebilen ve 8 ileri otomatik şanzımana eşli plug-in hibrit versiyon gibi durmakta. Benzinli motordan gelen 200 beygir (149 kW) güce de 100 beygirlik (74 kW) elektrik motoru eşlik edecek. 13 kWh’lik lityum iyon batarya ünitesi ikinci sıra koltukların altına konuşlandırılmış halde.

Farklı şekillerde bize istikbal olan güç ünitesi bizlere üç değişik mod sunmakta: %100 elektrikli, hibrit ve karma. DS 7, tamamiyle elektrikli çalıştığında 59 km menzil sunmakta. Hibrit modunda ise gaz ve frenleme yardımıyla ekstra enerji depolayabilmekte. Şarj süresi, 6.6 kW’lık aygıt ile normal modda 4.5 saat, süratli modda ise 2.5 saat.

Diğer motor seçeneklerine baktığımızda 225 beygirlik (167 kW) benzinli üniteyle 180 beygir (134 kW) üretebilen dizel alternatifi ve şunlar arasında birkaç değişik sistem daha görmekteyiz. Bütün benzinli ve dizel seçenekleri 8 ileri otomatik şanzıman ya da 6 ileri manuel vites kutusuyla eşlenebilir halde olacak.

Yeni SUV modellerin arasına ileri teknolojisiyle giriş yapan DS 7 Crossback‘te DS Connected Pilot, gece görüşü, DS Park Pilot gibi yarı otonom sürüş sistemleri yer alacak. Hem de Range Rover Sport‘ta da gördüğümüz, yolda ve off-road koşulunda etrafı gözleyen aktif tarama özelliğine sahip olan süspansiyon da 7 Crossback‘in donanım cephanesinde tespit edilen bir başka özellik olacak, yani otomobil genel anlamda “yol alan teknoloji” olarak nitelendirilebilir.

DS‘in Ürün ve İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Eric Apode, “Müşterilerimize DS Automobiles‘a özel ileri teknolojinin ve tasarımın birleşimini sunacağız. En yeni inovasyon DS 7 Crossback‘e teknoloji konusu ile ilgili avantaj sağlıyor. Yeni sürüş destek sistemleri güvenliği ve sürüş konforunu daha da iyileştirerek otonom araçların yolunu açıyor.” şeklinde bildirimde bulundu.

Firma, Cenevre’de DS 7 Crossback‘in hem normal versiyonunu, hem de lansmana özel La Premiere versiyonunu tanıtıyor olacak. Premiere versiyonu normal türevden bir dizi tasarımsal detayla ayrılacak. Bunlara Kümülüs Grisi, İnci Beyazı ve Perla Nera Siyahı gibi beden rengi seçenekleri ve Napa deri döşemeyi numune verebiliriz.

DS, yılın sonuna doğru pazara süreceği yeni SUV’nin fiyatına dair şimdilik bir bildirimde bulunmadı. DS 7 Crossback, Citroën‘in Fransa’daki Mulhouse tesisinde üretime girmeden evvelce önümüzdeki hafta Cenevre Otomobil Fuarı’nda kendini gösterecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*