Ekonomik Sürüş Yöntemleri

Otomobiliniz amacıyla nasıl yakıt tasarrufu sağlarsınız ? Her anlamda ekonomik sürüşün kişisel ilk seçenekleri nedir ?

Otomobiller ağır taşıtlardır. Ağırlıklarından dolayı atalet momentumundan çok etkilenirler. Otomobiller süratlenme sırasında en çok yakıtı sarf eder. Gaza bastığınızda motora giden benzinin büyük alanı ısı ve ses enerjisine dönüşür. Bir alanı ise hareket enerjisi olarak yere transfer edilir ve otomobilinize hareket verir. Bu süratlenme amacıyla harcadığınız birim benzini frene basarak ısı enerjisine çevirsiniz, fren diskleri sürtünme yolu ile otomobili durdurur bu sırada ısı üretir. Hangi devirde vites değiştirdiğinizden yada bagajınızdaki 20 kiloluk ekstradan ağırlık değil. Yakıt tüketiminizi direkt olarak etkileyen ana neden sürüş stilinizdir.

İnternet üstünde “deponuzda lüzumsuz benzin bulundurmayın”, “otomobilinizi temiz tutun ki sürtünme katsayısında düşüş sağlasın” gibi klişe önergeler bulunmaktadır. Bu hususlar kayda değer bir tasarruf sağlamaz. Ama otomobilinizi nasıl sürdüğünüz direkt olarak etkilemektedir. Trafiği okumak 1. önceliğiniz olmalı, ilerde yanan kırmızı ışığa gaza basarak gitmek hem yakıtınızı israf etmektir hemde arabanızın yürüyen aksamlarınızı lüzumsuz yere yormaktır.

Seyir durumunda takip mesafesinizi güvenliğini sağlamak sürüş güvenliğinizi yüksek ölçüde arttırmakla birlikte önünüzdeki sürücünün verilen ani, panik hareketleri filtrelemiş olursunuz. Önünüzdeki anormal kaçış, panik fren gibi tehlikeli hareketlere yanıt vermenize lüzum kalmayacaktır.

Yokuş inerken önünüzdeki rotada yokuş çıkacağınızı bildiğiniz biyerde frene basarak hızınızı sabitlemeye çalışmanız mantıksızdır. Otomobilinizin bi oran süratlenmesına izin sunarak yokuşa daha süratli girmeniz ekonomi sağlayacaktır. Aynı vakitte yokuş çıkarken otomobilinizi hızlandırmaya çalışmak yerine bi oran yavaşlamasına müsade ederek bir tasarruf puanı kazanabilirsiniz.

Otomobilinizi alt devirde gitmeye zorlamak tasarruf değil aksine sıhhatli çalışma devrinin dışına çıkarak hem şanzıman torkundan dezavantajda olursunuz aynı vakitte otomobili geliştirmek amacıyla gaza çok bastığınızda gönderilen yakıt sıhhatli bir şekilde yakılamayarak kurum olarak silindir iç duvarlarına yapışacaktır. Otomobilinizin kolaylıkla ilerleyebildiği devirde sabit bir şekilde gitmek hem yakıt tasarrufu hem de motor sağlığı amacıyla iyi bir hareket olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*