Elektrikli Otomobillerin Türkiye’de Kullanımı

Türkiye’de elektrikli otomobillerin geleceği

Elektrikli otomobiller ülkemizde halen bir tabu olarak görülmekte.

Fosil yakıtların tükenmesi olsılığı ve samimi yanmalı motorların etrafa saldığı atmosfere zararlı gazlardan ötürü bu motorların önüne her geride bıraktığımız gün bürokratik engeller konulmaktadır. Önde gelen Avrupa ülkelerinde dizel motorların yasaklanması yönündeki kararlar gözlerin elektrikli otomobiller çevrilmesini sağladı.

Elektrikli otomobiller büyük metropollerin süratli tipine ayak uydurabilmekteler. Yaygınlaşan şarj istasyonları yardımıyla aynı vakitte ekonomik olması etkeniyle birlikte teknoloji, yenilik sever kullanıcılar doğrulusunda tercih edilmekte. Sadece ekonomik bir sürüş sunmakla kalmayıp elit müşterilere de hitap eden Tesla modelleri super spor araçları aratmayacak civarda performans sunmakta.

Formula-E klasmanında elektrikli açık tekerlekli otomobiller yarışmakta. İlerleyen zamanlarda bu sınıfa gösterilen rağbetin yükselmesi bekleniyor. Otomobil severlerin hoşuna gitmese de ileride motor sporlarının ve otomobillerin alacağı hal tam olarak buduır.

Elektrikli otomobiller çok değişik bir sürüş hazzı yaratmakta. Alışılmışın dışında aşırı sessiz oluşu ve bataryalardan ötürü ağırlık merkezinin aks hizasına yakın oluşu hoş bir sürüş karakteri oluşturuyor. Gaz pedalının anlık reaksiyonları ve arada bir şanzıman, transfer organının olmayışı verimi üst civarlara çıkartıyor. 90ps gücünde bir Renault Zoe ile eğlenmek gayet mümkün.

Ortalama bir tam şarj ile 200-400 kilometre arası yol alabilen elektrikli otomobiller büyük yapımcılar doğrulusunda önemle üretilmekte. Üzerlerinde büyük Ar-Ge çalışmaları yapılmakta. Açılan bu yeni pazardan şirketler bir pay çıkarmaya çalışmaktalar. Yurt dışında süregelen bir şekilde kullanılsa da ülkemizde yeterli şarj istasyonları yeni yeni kurulmakta. Avm ve elektrikil otomobillerin satışını yapan markaların showroomlarında tespit edilen şarj istasyonları dışında, evinizdeki priz elektriği ile 8-10 saat gibi uzun sürelerde aracınızı şarj etmeniz mümkün. Ülkemizde çalışmaları devam eden elektrikli yerli otomobil projesi yaşama geçirildiğinde şarj istayonlarıyla alakalı çalışmalar yapılacaktır ve elektrikli otomobiller çok daha değişik bir koordinat kazanacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*