Fiat 124 Spider Sonunda Türkiye’de

Özlenen ve merakla beklenilen 124 Spider, aşağı yukarı 35 sene sonra geri döndü ve nihayet Türkiye’de!

FIAT, 2017 İstanbul Autoshow’da efsanevi modeli 124 Spider‘ın yeni nesilini otomobil severlerle buluşturdu. İstanbul’da görücüye çıkarılan model çok kısa bir vakit sonra pazara sürülecek.

Dış tasarıma bakacak olursak ön bölgede keskin çizgiler ve yuvarlak hatlara sahip farlar bizi karşılamakta. İki parçalı ön ızgaranın duruşu yalın olsa da genel yüz gerektiğince şık durmakta. 124 Spider, uzun kaput bölümü ile spor imajını pekiştirmiş ve arka kısımda bir difüzöre ve çift egzoz çıkışına sahip durumda.

Sade ve hedefe merkezli tasarımın iç mekanda da devam ettiğini görmek çok kolay. Üstünde kumandalar tespit edilen şık direksiyon simidinin gerisinde ise classic gösterge paneli düzeni yer almakta. Orta konsolda ise üç adet dönel butona yer verilmiş. Orta konsolun üstünde yer alan ekranın da gerektiğince hoş durduğunu söylemekte yarar var. Deri koltuklarda ve konsolun ortasında sarfedilen kahverengi renk detayları kabini canlandırma adına aslında harika bir iş çıkarmış.

Performans detaylarına geldiğimizde ise ilk olarak Mazda MX-5 Miata ile aynı platformu paylaşan 124 Spider‘ın 1.4 litrelik turboşarjlı motordan beslendiğini söylemeliyiz. Üretilen toplam güç 140 beygir ve maksimum tork 240 Nm. 6 ileri manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri yayınlayan vasıta gücünü arka tekerleklere aktarmakta. Bütün şunlar 124 Spider‘ın 100 km sürate manuel sürümde 7.5, otomatik şanzımanlı türevde 7.6 saniyede ulaşmasını sağlamakta. 1 tonluk bu aracın durma performansının iyileştirilmesi adına ise önde hava soğutmalı, arkada normal fren diskleri kullanılmış durumda. Çap ise dört tekerleğin ardında da 280 mm.

Donanımlara baktığımızda üst paket Lusso‘da 7″ boyutunda ekran, 17″ genelinde alaşım jantlar, geri görüş kamerası ve navigasyon standart olarak sunulmakta. Gusto isimli opsiyon paketinde far ve yağmur sensörü, Bose ses sistemi ve tamamiyle LED ve adaptif ön farlar var.

Fiat 124 Spider ilk aşamada Lusso paketiyle 150,000 TL’den başlayan fiyatlarla satılmakta. Otomatik şanzımanda bu rakam 165,000 TL. Opsiyon fiyatları ise metalik renk 1,250 TL, Gusto Paketi 10,000 TL. 124 Spider önümüzdeki haftadan itibaren bayilerdeki konumunu alacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*