Öğrencilerin hayali yerli ve milli otomobil

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nca (TÜBİTAK) bu sene 14’üncüsü düzenlenen Verimli Meydan Okuyan Elektrikli Araçlar Yarışması’nda “elektromobil”, “hidromobil” ve “otonom” kategorilerinde tasarladıkları vasıtalarla 3 kupa kazanan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK) öğrencileri, yerli ve milli otomobil üretimine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Yarışmaya 1 sene evvelce hazırlanmaya başlayan 20 kişilik takım, hidrojen gazıyla çalışan “hidromobil” ve elektrikle çalışan, aynı vakitte otonom yani sürücüsüz olma özelliği de taşıyan “elektromobil” vasıta tasarladı. Araçların tasarımı, yazılımı, donanımı ve üretimi YTÜ öğrencileri doğrulusunda tamamiyle yerli ve milli olarak üretildi.

Körfez Yarış Pisti’nde 10-12 Ağustos’ta yapılan yarışmada, elektromobil kategorisinde 39, hidromobil kategorisinde 8 ve otonom kategorisinde 5 üniversite takımı mücadele etti. YTÜ AESK takımı, hidromobil ve bu sene ilk defa düzenlenen otonom yarışlarında birincilik, elektromobil kategorisinde ise üçüncülük kazandı.

Yurt dışındaki yarışmalarda da Türkiye’yi tasarladıkları yerli vasıtalarla temsil etmek isteyen öğrencilerin en büyük amacı ise Türkiye’nin yerli ve milli otomobil üretme amacıne katkı sağlamak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*