Skoda Superb 1.6 TDI

Volkswagen grubunun alt markalarından olan Skoda‘nın en büyük liftback modeli Superb‘nin 1.6 TDI versiyonu, bilhassariyle adından söz ettirecek gibi.

Volkswagen grubunun aynı esasları değişik marka ve modeller amacıyla kullandığı tanınan bir gerçek. Bu araçların her biri değişik arayışlar ortamında olan müşterileri hedeflemekte ve bilhassa marka prestijini ikinci plana atan potansiyel müşterilere yönelik seçenekler oluşturmakta. Bu seçenekler arasında en çok ilgi çekenlerden birisi de Çek marka Skoda‘nın Volkswagen Passat esaslı liftback modeli Superb.

Boyutlarıyla bulunduğu gibi iç mekanda yayılan hacim ve artan niteliğin yanısıra motor ve şanzıman seçenekleri de ilgileri üzerine çeken otomobilin dizaynı da, yenilenen marka yüzüyle beraber heyecan yaratmaya başlamış durumda.

Artılar

+ Diğer Skoda modellerinde bulunduğu gibi Superb‘nin de sunmuş bulunduğu iç mekan genişliği rakiplerine kıyasla aslında fazla. Arka koltuklarda bacak bacak üzerine attığınız vakit hiçbir problem yaratmayan modelimiz bu hususta, esaslarıni kullandığı Volkswagen Passat‘tan daha kafayarılı. Ön bölgede yayılan hacim en uzun boylu otomobil severleri bile tam manasıyla memnun edecektir.
+ Bu denli geniş bir iç mekan hacminin bagajı kısıtlamamış olması ise aslında harika… 595 litre hacimli bagajı yüklemek ve boşaltmak, liftback yapı yardımıyla çok kolay. Hem de çift parçalı olarak katlanabilen arka koltuklar yardımıyla hacim 1.730 litreye kadar çıkarılabilmekte. Düz duvarlara sahip yükleme alanında kapaklı gözler yer almakta ve arka koltuk sırtlığına birleşik ufak kapak bu hususta aslında kafayarılı.
+ İç mekan malzeme kalitesine bakıldığı vakit ise Skoda Superb hiçbir şekilde “ikincil marka” imajı vermemekte. Göz önünde tespit edilen her yüzey yumUşak plastikten üretilmiş olsa da yalın dizayn “ucuz” durmuyor. Her şey yerli yerinde ve kullanımı da aslında çok rahat.
+ Süspansiyon konforu bilhassa arka koltukta oturanların düşünüldüğünü belli etmekte. 18″ çapa sahip jantlar, dar olmayan yanaklara sahip lastiklerle birleştiği amacıyla kafayarılı vuruş emişini daha da üst civarlara yükseltebilmiş durumda.
+ Sunduğu bilhassare bakıldığında fiyatı rekabetle kolaylıkla kafaya çıkabiliyor. Hatta, marka imajını problem etmiyorsanız sizi başka yapımcılara yönlendirecek çok şey kalmamakta. Üstelik bu yapımcılara Volkswagen de dahil.
+ Kontrollü kullanımda 100 km’de 5 litre düzeyinin altına düşen ortalama yakıt kullanımı kent trafiğine girildiğinde de, sık sık döneme giren start/stop yardımıyla çok yükselmiyor ve karma kullanımda yakalanan 100 km’de 6.5 litrelik değer ağırlığı 1.5 tonu bulan bir otomobil amacıyla aslında kafayarılı.

Eksiler

– 1.6 TDI motor tercihini yapan şahıslar bunu sportif beğeniler amacıyla yapmayacaktır ancak daha uygun fiyata satılan 1.4 litre hacimli benzinli ünitenin bu hususta en ufak dizel seçenekten çok daha kafayarılı bulunduğunu söylemeliyiz.
– Bulunmaz opsiyonlar… Tahmin edileceği gibi aracın opsiyonel donanımları arasında çoğu aksesuar bulunmakta. Bunun yanısıra bahsettiğim bu donanım kalemlerini markanın sitesinde bulmak olası değil ve bu amaçla yetki sahibi satıcınıza uğramadığınız prosese aracınızı dolu bir duruma getiremiyorsunuz.
– Düşük maliyetli marka imajı kendisini ses izolasyonu konusu ile ilgili belli etmekte. İzolasyon konusu ile ilgili ise bilhassa turbo dizel motorun sesi iç mekana bariz şekilde alınmakta.
– Marka imajı… Teknik olarak Volkswagen Passat ile kardeş olsa da satışlar, daha pahalı kardeşin lehine ilerlemiş durumda. İç mekan ve bagaj genişliği Skoda‘yı tüm markaların önüne geçirse de Türkiye’de imaj, başka artıların önüne işlemiş gibi gözükmekte.

Rakipler

Volkswagen Passat
Ford Mondeo
Opel Insignia
Renault Talisman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*