Toyota New York’a FT-4X Konseptiyle Gelecek

Japon firmasının FT-4X isimli konsept aracı önümüzdeki ay New York Otomobil Fuarı’nda otomobil severlerle buluşacak.

Toyota, birkaç gün ortamında kapılarını açacak olan New York Otomobil Fuarı’na FT-4X ismini verilen bir konseptle katılıyor olacak. Şu aşamada vasıta ile ilgili çok çok bilgi sunulmamış olsa da aracın uzun süredir beklenilen FJ Cruiser veliahtını temsil ettiği düşünülmekte.

Yalnızca tekerleğini gördüğümüz FT-4X‘in dört tekerlekten çekişli olacağını ve off-road’a ideal Goodyear lastiklerle geleceği halihazırda bilinmekte. Toyota, vasıta amacıyla “Four Wheeling. Scene Stealing.” yani “Dört Çeker. Dikkat Çeker.” gibi harika bir tabir kullanmış. Konsepte dair ilk ipucu ise geçen Ekim ayında Toyota‘nın FT-4X isminin telif haklarını almasıyla gelmişti. Bu adın açılımına baktığımız zamansa karşımıza “Future Toyota 4×4” yani “Geleceğin 4×4 Toyota’sı.” çıkmakta.

4×4 ibaresi, aracın çok sevilen FJ Cruiser modelinin devamı niteliğinde olacağının sinyallerini vermekte. 2016’nın sonucunda üretimi durdurulan FJ Cruiser ise yeni Jeep Wrangler ve Ford Bronco gibi vasıtaların gelişiyle yine pazara dönebilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde satılan FJ Cruiser‘larda 4.0 litre hacme sahip, 260 beygir (193 kW) gücünde bir V6 bulunmaktaydı. Tahminlere göre ise yeni model daha çevrevi bir motora sahip olacak. En kuvvetli ön görü ise bu vasıtada, Lexus LC 500h‘ta görülen “hibrit V6” formülünün ya da C-HR‘ın dört silindirli hibrit ünitesinin daha kuvvetli bir versiyonunun yeni vasıtada kullanılacağı yönünde.

FT-4X‘e ait bütün detaylar ise Nisan ayında düzenlenecek New York Otomobil Fuarı’nda belli olacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*