Understeer ve Oversteer Nedir? Nasıl Önlenir?

Understeer ve Oversteer Nedir? Nasıl Önlenir?
Otomobiller fizik kuralları ile yürüyen makinelerdir. Atalet kuvveti, santrifüj kuvveti, sürtünme kuvveti, aerodinami ve çoğu fizik kuralı karmaşık bir şekilde göz önünde bulundurulmalı.

Her otomobilin bir limiti vardır, motor sporları fizik kurallarını sonuna kadar kullanma yani otomobilleri limitlerinde kullanma üstüne oluşturulmuş bir spor dalıdır. Otomobillerle kalmayıp bütün motorlu taşıtları limitlerde kullanma sporudur.

Otomobillerde bu tespit edilen limitlerin dışına çıktığınızda otomobiliniz kayacaktır. Ama nasıl kayacaktır ? Bu kayma tarzlarına nasıl araya girmek etmelisiniz ? Kabaca örneklendireceğiz.

En tanınan kayma biçimi “Understeer” yani “Önden Kayma”. Kaza videolarını izlediğinizde sürücünün direksiyonu çevirdiği durumda otomobilin düz gittiği, yönlenmediği görülür. Standart yol otomobiller kafadan kayacak şekilde tasarım edilir. Eğer limitin çok üstüne çıkmadıysanız, ayağınızı gazdan çekmek ve tutunmayı sağlamak amacıyla direksiyonu bir oran dışarı doğru çevirip yine dönemeç tarafına doğru gerektiği kadar dönüştürerek kafadan kaymaktan kurtulabilirsiniz. En hatalı hareket ise otomobiliniz dönmedikçe direksiyonu daha çok çevirmeye devam etmek işin amacıyladen daha çıkılmaz bi duruma sokacaktır. Otomobilinizin yerle tek ilişkisi lastiklerdir. Eğer fizik kurallarını aştıysanız direksiyonda kim olursa olsun işin amacıyladen çıkamayacaktır. Her otomobilin bir limiti vardır.

“Oversteer” yani “Arkadan Kayma” bu kayma tipi şuurlu yapıldığında ve sürdürüldüğünde drift olur. Standart yol otomobilleri ani ağırlık transferleri esnasında arkadan kopabilmektedir. “Scandinavian Flick” denilen rallilerde arkadan kaymayı başlatmak amacıyla sarfedilen sağa sola oluşturulan sert hamleleri istem dışı trafikte de yapabilirsiniz. Ani bir durumda. Önünüzde beklenmedik bir fren yada bir hayvan çıkması gibi hallerde engelden kaçma esnasında otomobiliniz arkadan kopabilir. Kayma tarafına direksiyonu çevirmek şayet otomobiliniz önden çeker ise gaza basmak aynı vakitte soğukkanlı davranmak sizi kurtaracaktır. Frene basmak işi daha da batıracaktır. Understeer ve Oversteer hallerinde frene basmak kaza gerçeklştirmeyi kabullenmekle eşdşayetdir. Otomobiliniz arkadan çeker ise arkadan kopma hallerinde gazı tamamiyle bırakmak yapabiliyorsanız %5 kadar bastığınız konuma getirmek kontrayı kolaylaştırır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*