Vestel’in yerli otomobili VEO ‘dan ilk haberler

Yerli otomobil projesi kapsamında kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda yer alan beş ‘babayiğit’ten biri olan Zorlu Holding’in ilk yerli otomobilinin dizaynları meydana çıktı.

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre Türk Patent ve Marka Kurumu’na VestelElektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. vasıtasıyla oluşturulan dizayn tescil başvurusunda, otomobilin ilk görselleri de paylaşıldı. İşte o başvuru!

Vestel’in 7 Eylül 2018’de yaptığı tescil müracaatının yer aldığı ve 9 Ekim 2018 tarihinde yayınlanan Türk Patent ve Marka Kurumu’nun Tasarımlar Bülteni’ne göre Vestel’in yerli otomobilinin adı ise “VEO” olacak. 6 değişik görselin paylaşıldığı başvuruya göre VEO’nun dizayncıları ise şunlar: Burak Emre Altınordu, Kazım Doku ve Mehmet Kaya.

3 AYLIK İTİRAZ SÜRESİ VAR

Vestel’in dizayn tescil başvurunun yer aldığı Türk Patent ve Marka Kurumu’nun 9 Ekim 2018 tarihli Tasarımlar Bülteni’nde söz hususu dizaynla alakalı itiraz sürecine de yer verildi.

Buna göre Vestel’in bu tesciline gerçek ya da tüzel şahıslar ile alakalı meslek kuruluşları sebeplerini açıkça belirtmek ve alakalı yönetmelikte öngörülen şartları yerine getirmek koşuluyla, 3 ay içersinde itirazda bulunabilecek. “VEO” isimli otomobilin dizaynıyla alakalı itiraz süreci 2019 yılının Ocak ayı ortasında sona erecek.

‘ELEKTRİKLİ’YE ODAKLANACAK

Zorlu takım şirketlerinden Zorlu Enerji de dün elektrikli otomobil pazarına odaklanarak, 2019 sonucunda Türkiye’nin her konumunu elektrikli vasıtayla dolaşabilecek şekilde bir sistem oluşturup, 200 ayrı lokasyonda süratli şarj istasyonu kuracağını ve bunun amacıyla 10 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştireceğini duyurmuştu.

Eğer Vestel konsept adı VEO olarak tespit edilen bu vasıtayla otomobil pazarına girerse akılıl telefon sektöründe Venüs ile yer alan takım otomobilde de VEO ile boy gösterecek.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’de Zorlu Holding’in, AnadoluGrubu, BMC, Kök Grubu ve Turkcell ile beraber yüzde 19’arlık payı bulunuyor.

Gürcan Karakaş’ın CEO olarak görevlendirildiği ve ilk prototipinin 2019 yılının sonucunda çıkması beklenilen yerli otomobil projesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin ise yüzde 5’lik payı var.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*