Volkswagen Golf BlueMotion 1.5 TSI Detayları

Alman devi 0.4 l / 100 km’den daha düşük yakıt kullanımı ile ismini tarihe kazımaya hazırlanıyor.

Volkswagen, Kasım 2016’da makyajlı Golf‘ü bizlere sunmuştu. O vakitler dört silindirli, 1.5 litrelik turbo benzinli motora sahip verimli versiyonu olan BlueMotion‘dan da söz edilmişti. Alman marka, Viyana Motor Sempozyumu‘nda Temmuz ayında Avrupa’da satışa çıkarılacak olan ikinci TSI Evo modeline ait detayları da bizlerle paylaştı.

DSG şanzımana ve daha ilerlemiş bir süzülme moduna sahip vasıta, ikinci özelliği yardımıyla 130 km/s sürate kadar motoru tamamiyle kapatabilme yetisine sahip olacak. Volkswagen, bu sayede ünlü modeli Golf‘ün hibrit karakterinde hareket edeceğinin ve yakıt kullanımını 0.4 l / 100 km seviyesinde düşüreceğinin de sözünü verdi. Bu rakam, motoru devreden çıkarmayan süzülme moduna oranla 0.2 l / 100 km daha çok verimlilik sunmakta.

Bu rakamları görmeyi olası kılmak isteyen Alman mühendisler araca 12 Volt’luk elektronik sistemine bağlı, kompakt bir lityum iyon batarya eklemiş. Bu batarya, süzülme fonksiyonu aktif iken aracın lüzumlu elektrik ihtiyacını karşılayacak. Aracın kurşun-asit aküsü ile lityum iyon batarya arasına “Q-diode” adı verdiği bir akım düzenleyici de eklenmiş durumda.

Volkswagen, 1.5 TSI Evo motorun süzülme modundan normal sürüş çevrimine geçerken aracın hızına ve hale göre aniden çok yolla tekrardan çalıştırılabileceğini belirtti. Benzinli motor; marş ya da DSG’nin kavramalarıyla döneme tekrar giriyor. Bazı hallerde ise bu ikilinin bir arada çalışarak tekrardan çalıştırılabileceğini belirtti.

Normal hâlde 150 beygir (110 kW) ve 250 Nm üretebilen 1.5 litrelik TSI motorun daha verimli Evo versiyonu 130 beygir (96 kW) ve 200 Nm torkluk bir performans sunmakta.

Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü‘ne (NEDC) göre 4.6 l / 100 km karma tüketime sahip olan vasıta kilometre başına 104 g CO2 salınımı yapmakta iken daha kuvvetli sürümde ortalama tüketim 4.9 l / 100 km.

Volkswagen, tekrar aynı etkinlikte üç silindirli, 1.0 litrelik turbo benzinli motorunu da tanıttı. Doğalgaz ile çalışan motor, VW logosu altında ilk olarak yeni Polo‘da kullanılacak. 1.0 TGI isimli ünite 90 beygir (66 kW) güç üretecek ve hem CO2, hem NOx salınımı konusu ile ilgili gerektiğince düşük değerlere sahip olacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*