VW Tiguan Allspace Cenevre Yolunda

Yedi şahıs taşımak halinde kalan Avrupalı alıcılar, yakın vakitte Volkswagen Tiguan Allspace‘i de arayış sürecine dahil edebilecekler. Volkswagen‘in başarılı crossover modelinin uzatılmış aks uzaklığına sahip versiyonu olan Allspace, Çin ve Kuzey Amerika lansmanlarının sonrasında önümüzdeki hafta kapılarını açacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda Avrupa’da bizlerle buluşacak. Alman marka, standart Tiguan‘a göre aracı 216 mm uzatmış olsa bile Touareg‘ın bölgesinden aşağı yukarı 94 mm ile uzak durmayı başarmış halda.

Tiguan Allspace, dışarıdan bakıldığında küçük kardeşine benzemekte ancak kullanışlılığı arttıran küçük değişiklıklarla ondan ayrılmakta. Örnek vermek gerekirse, arka kapılar, opsiyon olarak gelen üçüncü sıra koltuklara erişimin basit olması amacıyla daha uzun geliştirilmiş halda. Kaputun uzatılmış olması ise belli bölgelerde büyüyen modelin orantısız kalmasının önüne geçmiş. Daha çok sağlamlık ve eğlence arayan şahıslar amacıyla yayılan off-road versiyonunda ön bölgede alt koruma ve daha iyi bir yaklaşma açısı var. Yani VW, Tiguan Allspace modelini değişik arayışlara da yanıt verebilecek kapasiteye getirmeye çalışmış diyebiliriz.

Allspace, ikinci kuşak Tiguan‘ın normal aks mesafeli sürümüne kıyasla 109 mm daha uzun bir aks uzaklığına sahip. Volkswagen, elde edilen ekstra alana bir sıra daha koltuk yerleştirme yoluna giderek de taşıma kapasitesini 7’ye çıkarmış halda. İkinci sıra koltukların sırtlıkları indirildiğinde ise arkada 1,920 litrelik devasa bir yükleme kısmı elde edilebilmekte, ki bu rakam aslında yeteri kadar büyük.

Performansa bakıldığı zamansa alıcılar Tiguan Allspace amacıyla Avrupa’da 6 değişik motor alternatifi arasından seçip yapabilecek. Giriş paketi olan 1.4 TSI (dört silindirli, turbo benzinli) ve 2.0 litrelik turbo dizel ünite 150’şer beygir (110 kW) üretebilmekte ve bu ikili, önden çekiş düzeniyle satılıyor olacak. Fakat 240 beygirlik (176 kW) motor dahil başka ünitelerde çift kavramalı şanzıman ve 4Motion isimli dört tekerlekten çekiş sistemi standart olarak gelecek.

En mühim mevzuya gelindiğinde ise ilk olarak Tiguan Allspace‘in Avrupa’ya bolca donanımla giriş gerçekletireceğini söylemeliyiz. En düşük paketlerde bile kent içi acil hal freni ve şerit takip asistanı gibi emniyet donanımları standart olacak. Orta seviyedeki Comfortline paketine bakıldığında ise elektronik olarak açılan bagaj kapağı gibi lüks detaylar yer almakta iken en üst paket olan Highline‘ın uzun donanım listesinde ise tamamiyle LED ön farlar ve üç bölgeli otomatik klima gibi özellikler yer alacak. Yani, ekonomik seviye donanım paketleri arasında olağanüstü bir fark yaratmayacak.

Tiguan Allspace, Cenevre tanıtımından sonra Mayıs ayında siparişleri açacak. Volkswagen, satışları Eylül ayı seviyesinde başlayacak modelin Almanya’daki fiyatının 30,000 € (günümüz kuruyla aşağı yukarı 117,339 TL) seviyesinde olacağını söylemekte.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*