Yeni Ford Fiesta ST Bizlerle

Ford severler doğrulusunda en çok tercih edilen modellerden biri olan Fiesta‘nın yenilenmiş ST versiyonu Avrupa’da hem üç, hem de beş kapılı beden tipiyle satılacak.

Uzun bir bekleyişin sonrasında Ford nihayet 2018 Fiesta ST‘nin teknik özelliklerini yayınladı. İlk olarak şunu söylemeliyiz ki, Ford firması gerektiğince güzel görünen yeni hothatch modelinde üç silindirli, 1.5 litrelik turbo benzinli gibi enteresan bir motor tercihi yapmış durumda.

200 beygir ve 290 Nm performans sağlayabilen güç ünitesi yardımıyla yeni Fiesta ST, 100 km sürate 6.7 saniyede ulaşabilecek.

1.5 litrelik motorda silindir kapama özelliği de var, yani motordan güç talep edilmediği anlarda yalnızca iki silindir ile çalışan vasıta hem daha düşük yakıt kullanımı sunacak, hem de emisyon değerlerini aşağıya çekecek. Ford yeni motorla alakalı olarak iki silindirden üç silindire geçişin yalnızca 14 milisaniye sürdüğünü belirtti.

Yeni Fiesta ST, sürücüsüne daha iyi bir hothatch tecrübesi yaşatmak amacıyla üç değişik sürüş modu sunacak ve bunların isimleri Normal, Sport ve Track olacak. Seçilen ayarlarla beraber aktif egzoz sesi denetim valfinin açıklığı değiştiriliyor ve bu sayede güç ünitesi daha hırçın bir sese kavuşuyor. Motor haritası, yönlendirme ve kararlılık denetim gibi özellikler de sürüş modlarıyla beraber değişmekte.

Fiesta ST‘nin yüksek teknolojili motorunda tork yönlendirme özelliği de mevcut. Sistem, küçücük hatch’in virajlarda önden kayma yaşamasını azaltmak adına iç doğrultuda kalan tekerleğe fren uyguluyor ve bu sayede hem daha güvenli, hem de daha konforlu bir sürüş sunuyor.

İç mekana geçtiğimizde ise bizi bedenyi saran ve iyi desteklere sahip Recaro koltuklar ve altı düz direksiyon simidi karşılamakta. Ford, bu özelliklerin yanı sıra kabin ortamında çoğu dizayn opsiyonu da sunmakta. Boyutu 8 inç olan ekrana yansıtılan Ford SYNC 3 bilgi eğlence sistemi aynı vakitte Apple CarPlay ve Android Auto ile uyumlu.

Yeni Fiesta ST, yelpazedeki başka modeller ile beraber Cenevre Otomobil Fuarı’nda bizlere tanıtılacak. Hem üç, hem de beş kapılı kasa tipiyle alınabilecek modelin Avrupa satışları ise 2018’in ilk aylarında başlayacak.

Bir önceki jenerasyonda yer alan Fiesta ST da hâlâ Türkiye’ye giriş yapmadı ancak modelin ülkemizde satılacağı fiyat 28,900 € (günümüz kuruyla aşağı yukarı 110,000 TL) olarak açıklanmıştı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*